Juliuszek i przyjaźń

Pewnego dnia wychowawczyni, do której wszyscy w klasie mówili po prostu “proszę pani”, powiedziała coś bardzo ważnego. Juliuszek od razu się tego domyślił, ponieważ pani zaczęła energicznie kiwać palcem. A gdy palec wędrował w górę, znaczyło to, że pani właśnie mówi coś, co koniecznie należy zapamiętać.
Juliuszek wytężył wzrok, słuch i wszystkie siły. Od tego natężania aż zaczęły mu łzawić oczy. Na dodatek zapomniał zamknąć buzię – co zdarzało mu się dość często – i zaraz wleciała mu do niej jakaś, najwidoczniej ciekawska, mucha. Dobrze, że była to mała mucha. Takie rzeczy też się zdarzały, na szczęście znacznie rzadziej. Juliuszek rozejrzał się po sali i z ulgą stwierdził, że chyba nikt nie zauważył tej wpadki.
Wszyscy patrzyli na kiwający się wymownie palec wychowawczyni, udekorowany długim pomarańczowym paznokciem. Pani co tydzień miała paznokcie w innym kolorze. Niektórzy chłopcy z klasy próbowali te kolory zawczasu odgadnąć, a nawet robili zakłady o czekoladę. Juliuszek nie brał w tych rozrywkach co prawda udziału, ale zawsze wyobrażał sobie, że najładniej wyglądałyby paznokcie koloru chabrowego.

To był jego ulubiony kolor. Taki sam, jak kolor oczu jego mamy. O ile dobrze pamiętał, oczywiście. To właśnie mama opowiedziała mu kiedyś, że taki odcień niebieskiego nazywa się chabrowym. Mówiła też wtedy o wielu innych odcieniach czerwonego, żółtego, zielonego; niektóre były o śmiesznych, a inne o skomplikowanych nazwach. Na przykład indygo, wcale niemające związku z indykami. Albo magenta, czyli taki różowy, że aż bolały oczy. Albo ultramaryna, przy której zawsze plątał się język. Było ich mnóstwo, tych odcieni, cała masa. Więcej niż kolorów na jego tabliczce z farbami.
Juliuszek nie miał wielu wspomnień o mamie, ale ta rozmowa szczególnie utkwiła mu w pamięci. Może było tak dlatego, że jedli wtedy brązowe lody w wielkich kulkach, które smakowały jak orzechy? (Mama nazwała ten kolor: umbra). A może dlatego, że była to jedna z ich ostatnich rozmów, zanim mama zachorowała? Potem, gdy kilka razy pozwolono mu zobaczyć ją w szpitalu, zawsze był tam jeszcze ktoś inny – ciocia, druga ciocia, wujek i przewijająca się po kolei cała brygada pań w białych fartuchach. W takich warunkach nie dało się swobodnie mówić ani o kolorach, ani o żadnej z tych innych Niesamowitości (tak nazywała je mama), o których niegdyś, tylko we dwójkę, potrafili gawędzić całymi godzinami.
A cóż to były te Niesamowitości, zapytacie? Och, to mogło być wszystko. Świat zawierał ich mnóstwo i niekiedy wystarczyło tylko trochę dokładniej się przyjrzeć, żeby je znaleźć. Mama umiała to bardzo dobrze. Czasem potrzeba jedynie nieco wyobraźni – mówiła – żeby wśród najzwyczajniejszych Zwykłości znaleźć Niesamowitość, której nie zauważy nikt inny.

Według cioci Alicji wyobraźnia była jedną z rzeczy, jakich Juliuszkowi stanowczo nie brakowało. A nawet, co stwierdzała czasem z głębokim westchnieniem, miał jej tak dużo, że niemalże uszami mu się wylewała. Juliuszek wiedział naturalnie, że to tylko żart, ale… na wszelki wypadek starał się nie ruszać zbyt gwałtownie głową, a nawet nie biegać za szybko, żeby mu przypadkiem wyobraźnia z niej nie wypłynęła. Nie znalazłby przecież wtedy już nigdy żadnej Niesamowitości, więc nie mógł do tego dopuścić.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

 1. Piotr M. napisał(a):

  Witrajka bardzo wciągająca a zarazem z niesamowitym przesłaniem dla dzieci.

  Niesamowite jest to, jak wiele dzieci mogłoby się z Juliuszkiem utożsamiać.

  Czytałem wczoraj mojemu Kubusiowi na dobranoc. Nie dał mi zakończyć w połowie. Musiałem mu całość doczytać.

  Podziękowania dla autorki!
  Kuba był w niebo wzięty!

Dodaj komentarz

Zmień rozmiar czcionek